Strona głównaMEDALE • FAQ
• Wyloguj [ Alexa [Bot] ] • Zarządzaj profilem
     Użytkownicy   Szukaj

Ostatnia wizyta: Pią 13 Gru, 2013 16:23

Obecny czas: Pią 13 Gru, 2013 16:23
Strona główna forum

Wszystkie czasy w strefie UTC





 [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: Wto 28 Lut, 2006 21:05 
Offline
Szara Eminencja

Rejestracja: Czw 09 Lut, 2006 13:42
Posty: 760
Miejscowość: Bus-forum.pl
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Samochód: T4
Silnik: 2.5 TDI
Pytania i odpowiedzi:

1. czy można zmienić rodzaj pojazdu przywiezionego z zagranicy przed rejestracją, z np. ciężarowego na osobowy?
- nie wolno przed rejestracją pojazdu dokonać takiej zmiany.

2. czy samochody z całej Europy rejestrujemy na podstawie tych samych dokumentów?
- nie jest tak do końca. Np. auta z Włoch nie posiadają odpowiednika niemieckiego briefu, do ich rejestracji niezbędny będzie włoski dokument potwierdzający własność. Włosi wydają go w formie kserokopii potwierdzonej przez Urząd. Jednak uwaga, w Polsce nie wszystkie Urzędu komunikacji honorują ten dokument. Przed sprowadzeniem, lub zakupem takiego samochodu, należy mieć pewność, że nasz Urząd taki pojazd zarejestruje.

3. mogę sam przetłumaczyć dokumenty samochodu. Czy to wystarczy?
- absolutnie nie, przy rejestracji honorowane jest tłumaczenie tylko od przysięgłego tłumacza danego języka.

4. niemiecki sprzedawca nie wpisał w fakturze zakupu pełnego nr vin mojego auta, czy mogę zarejestrować taki pojazd?
- oczywiście, nie. Cechą identyfikacyjną samochód, zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, jest tzw. 17 znakowy nr VIN. Jego brak na umowie, czy fakturze, uniemożliwia rejestrację pojazdu. Radzę szybki kontakt ze sprzedającym i prośbę o wysłanie poprawionego duplikatu faktury.

5. ile czasu jest na kolejne czynności po zakupie pojazdu?
- na opłatę skarbową, lub zgłoszenie Vat od sprowadzonego pojazdu, jest siedem dni. Na czynność rejestracji mamy 30 dni od daty zakupu. Podobnie jest w przypadku konieczności wprowadzenia w dokumenty pojazdu zmian danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym.

6. chcę zmienić DMC mojego samochodu. Co mam zrobić?
- temat należy potraktować zawsze indywidualnie. Brak w pytaniu informacji o skale przeróbek, etc. Ogólnie, nie można zmieniać DMC pojazdu. Są jednak wyjątki.

7. skradziono mi tablice rejestracyjne, co zrobić?
- oczywiście zgłosić ten fakt na policję w miejscu, gdzie dokonano przestępstwa. Następnie we właściwym Wydziale Komunikacji, wypełnić wniosek i odebrać nowe tablicę oraz naklejkę na szybę. Generalnie, po utracie tablic, otrzymuje się nowe numery.

8. mam samochód osobowy z kratką i wpis w dowodzie, że auto jest ciężarowe, co zrobić?
- zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym, można u upoważnionego do tego przedsiębiorcy dokonać zmiany rodzaju pojazdu. Zmiana będzie polegać na demontażu kraty. Dokumentacja będzie zawierać wymagane oświadczenie wraz z opisem zmian, fakturę za zmiany oraz wypis z ewidencji działalności gospodarczej, lub wypis z GUS dotyczący numeru regon tego przedsiębiorcy. Następnie pojazd taki jest badany na stacji kontroli pojazdów i po otrzymaniu wyniku badania, z kompletem dokumentów, udajemy się do Wydziału Komunikacji.
Przestrzegam jednak, że nie wszystkie urzędy w Polsce, mimo jasnych przepisów, respektują takie zmiany. Przed ich dokonaniem, proszę zapoznać się z lokalną wykładnią w tym zakresie. We Wrocławiu zmiany takie są honorowane.

9. po kolizji drogowej, policja zatrzymała mi dowód rejestracyjny. Samochód jest już naprawiony. Jak odebrać dowód?
- należy samochodem udać się na stację kontroli pojazdów, dokonać badania technicznego. Z dokumentem potwierdzającym badanie, udajemy się do naszego Wydziału Komunikacji, gdzie na podstawie wniosku odbieramy dowód.

10. zgubiłem dowód rejestracyjny.
- sprawa jest prosta, by wyrobić wtórnik należy udać się do swojego Wydziału Komunikacji, złożyć wniosek, posiadać wypis z ostatniego badania technicznego.

11. nie miałem polisy OC w Urzędzie, nic nie załatwiłem.
- zgodnie z prawem, by wykonać jakąkolwiek czynność związaną z pojazdem w Wydziale Komunikacji, musimy posiadać przy sobie polisę OC, ważna w dniu dokonywania takiej zmiany.

12. dlaczego Wydział Komunikacji interpretuje sobie prawo?
- pytanie nie jest dokładne, ale ważne byśmy zdawali sobie sprawę, że jako petenci, lub klienci urzędów podlegamy procedurze, która się często zmienia. Urzędnicy prawo znają, my nie. Niestety, stosowana jest metoda, że nieznajomość prawa szkodzi. Stąd, choćby w naszym wortalu publikujemy informacje, które tą wiedzę poszerzają. Radzę się z nią zapoznawać, a przed wizytami w niejasnych dla nas sprawach, dobrze jest do Urzędu zadzwonić i uzyskać wyczerpujące informacje o tym o co możemy i musimy spełnić by załatwić konkretna sprawę.

13. przerobiłem swój samochód; nie mam w nim klamek, otwiera się z pilota. Diagnosta na stacji, odmówił mi wbicia pieczątki w dowód o pozytywnym przejściu przeglądu.
- sprawa aut tunningowych pojawia się często właśnie w kontekście dokonywanych w nich zmian. Musimy mieć świadomość, że w tym przypadku diagnosta miał racje. Do pojazdu, np. w razie wypadku, musi być łatwy dostęp. Brak klamek, uniemożliwia prowadzenie akcji ratunkowej, etc.
Nie jest to jednak tylko powodem odmowy. Istnieją tzw. warunki techniczne pojazdów, które każde auto przechodzące przegląd techniczny musi spełnić. Zanim dokonamy zmian w samochodzie, dobrze się z tymi warunkami na stacji przeglądów zapoznać. To nie tylko brak klamek, ale np. nadmiernie przyciemnione szyby, koła wystające poza obrys pojazdu, ostre elementy, brak zderzaków, zbyt głośny tłumik, niehomologowane światła, kierownice, czy fotele, to wszystko może być przyczyną odrzucenia pojazdu w czasie badania technicznego.

14. zakupiłem chiński skuter. W czasie rejestracji okazało się, że mam motor i muszę mieć odpowiednie prawo jazdy.
- to ostatnio dość powszechny problem. Chińskie skutery mają wprawdzie budowę taką jak skutery, ale przy konieczności posiadania uprawnień liczy się pojemność i moc, a nie kształt. Pamiętajmy zatem, że pojemność nie może być większa niż 49 cm sześciennych. Przy takich parametrach nie musimy posiadać uprawnień. Powyżej, należy, byśmy dysponowali prawem jazdy kat. A.

15. kupiłem pojazd, który ma próbny dowód. Nie otrzymałem także od poprzedniego właściciela karty pojazdu.
- urząd absolutnie powinien odmówić rejestracji takiego samochodu. Jeśli taka karta była wydana, musi być przekazana wraz z samochodem. Obecnie nie można także kupić samochodu na próbnym dowodzie rejestracyjnym.
Radzę pilnie skontaktować się ze sprzedającym i wyprostować te nieścisłości. Inaczej może być z tym pojazdem problem.

16. co zrobić, by wyrejestrować auto kompletnie uszkodzone podczas wypadku drogowego?
- radzę najpierw spróbować sprzedać wrak pojazdu wraz z dokumentami na części do firmy związanej z handlem uszkodzonymi pojazdami. W samym Wrocławiu jest ich kilkanaście. Jeśli taka opcja nie jest możliwa, można skorzystać z usługi przyjęcia pojazdu na złomowisko mające odpowiednie upoważnienie na prowadzenie takiej działalności od wojewody. Jeśli pojazd nie istnieje, pozostaje wizyta w Wydziale Komunikacji. Niestety taki sposób wyrejestrowania niesie za sobą wniesienie wysokiej, bodaj 500 złotowej wpłaty.

by
wsm24.com


Góra
 Profil  
 
 
 [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC



Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2022 phpBB3 Group